Haier 3 Ton R-454B Horizontal Evaporator Coil - NCHC36BT5S
brand: Haier
- SKU:
- NCHC36BT5S
- Condition:
- New
- Shipping:
- Free Shipping
Haier 3 Ton R-454B Horizontal Evaporator Coil - NCHC36BT5S
The NCHC36BT5S is a 3-ton evaporator coil. Built with durable aluminum alloy tube and fin construction tested to 500 hours of salt spray exposure, this coil features pre-formed flanges for streamlined installation with matching gas furnaces and longer service valve connections to accommodate mechanical or brazed methods. An antimicrobial drain pan helps resist mold and mildew, and a ten-year limited warranty is available with product registration.
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Haier |
| Model Number | NCHC36BT5S |
| Product Type | Horizontal Evaporator Coil |
| Tonnage | 3 Ton |
| Nominal Cooling (BTU/h) | 36000 BTU/h |
| Refrigerant Type | R-454B |
| Metering Device | TXV |
| Coil Configuration | Cased Horizontal |
| Liquid Line Size | 3/8" |
| Suction Line Size | 7/8" |
| Drain Connection Size | (2) 3/4" FPT |
| Dimensions (W×D×H) | 17.5" x 21.5" x 27.25" |
| Shipping Weight | 45.6 lbs |
Features
- R-454B refrigerant compatible with factory-installed detection system sensor
- Durable aluminum alloy tube and fin coil construction
- Pre-formed flanges align with furnaces for faster installation
- Antimicrobial drain pan helps prevent mold and mildew growth
Warranty Coverage
Professional Installation Required
Certified HVAC technician installation ensures optimal performance, safety compliance, and full warranty protection.
Important: Check state and local codes and ordinances before purchasing. Product availability and compliance requirements may vary by region.