Haier 4 Ton R-454B Horizontal Evaporator Coil - NCHC51CT5S
brand: Haier
- SKU:
- NCHC51CT5S
- Condition:
- New
- Shipping:
- Free Shipping
Haier 4 Ton R-454B Horizontal Evaporator Coil - NCHC51CT5S
The NCHC51CT5S is a 4-ton evaporator coil engineered for. Built with durable aluminum alloy tube and fin construction tested to 500 hours of salt spray, this coil features pre-formed flanges for streamlined installation alignment with matching furnaces, longer service valve connections accommodating mechanical or brazed methods, and an antimicrobial drain pan to help prevent mold and mildew. Register for an available ten-year warranty with complete details in warranty documentation.
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Haier |
| Model Number | NCHC51CT5S |
| Product Type | Horizontal Evaporator Coil |
| Tonnage | 4 Ton |
| Nominal Cooling (BTU/h) | 48000 BTU/h |
| Refrigerant Type | R-454B |
| Metering Device | TXV |
| Coil Configuration | Cased Horizontal |
| Liquid Line Size | 3/8" |
| Suction Line Size | 7/8" |
| Drain Connection Size | (2) 3/4" FPT |
| Dimensions (W×D×H) | 21.0" x 21.5" x 31.5" |
| Shipping Weight | 70.0 lbs |
Features
- Compatible with R-454B refrigerant with factory-installed detection system sensor
- Durable aluminum alloy tube and fin coils tested for extreme climates
- Pre-formed flanges align with matching furnaces for faster installation
- Antimicrobial drain pan helps prevent mold and mildew buildup
Warranty Coverage
Professional Installation Required
Certified HVAC technician installation ensures optimal performance, safety compliance, and full warranty protection.
Important: Check state and local codes and ordinances before purchasing. Product availability and compliance requirements may vary by region.